Hallon och choklad är en klassiskt god kombination. Denna anrättning, sorbet på hallon med chokladcrème, cashewnötter, torkad hallonpuré och halloncrisp, får lite extra sälta med nötter och flingsalt.
Ingredienser, 4 personer
Hallonsorbet
100 g hallonpuré
45 g socker
75 g vatten
10 g glykos
Chokladcréme
1 avocado
2-4 dadlar
0,5 dl cacao
1 nypa vanilj
1 msk cocosfett
Halloncrisp och torkad hallonpuré
40 g hallonpuré
10 g citronsaft
10 g strösocker
0,7 g agar-agar
Till servering
Cashewnötter
Flingsalt
Recept:
Koka upp vatten, socker och glykos till sorbeten. Koka tills sockret och glykosen smält. Låt svalna. Tillsätt hallonpurén. Kör i glassmaskin eller ställ in i frysen och rör om med jämna mellanrum tills den frusit klart.
Mixa allt till chokladcrèmen till en slät massa. Ställ i kylen. Spritsa till små toppar.
Till hallonpurén kokas samtliga ingredienser upp. Låt sätta sig i kylskåp till en fast gele. Mixa till en slät massa med stavmixer. Stryk ut tunt på en silikonmatta och torka i ugn på 70 grader över natten.
För att göra torkad hallonpuré, ta den fasta gelén innan du mixat den och skär till kuber 1×1 cm stora. Torka i ugn på 70 grader 5-6 timmar.
Servering
Rosta cashewnötter och hacka grovt. Tillsätt lite flingsalt. Strö över vid servering.
Den här efterrätten är en del av den veganska meny som Brika lanserade under hösten. Förrätten är en långgrillad zucchini i rökmarinad och varmrätten en kikärtspani med Côte d’Or-sås.